صاحب نظر حوزه گردشگری کشور:گردشگران باید عرف دینی و اخلاقی منطقه را رعایت کنند/توریسم آینده کشور است

   
صاحب نظر حوزه گردشگری کشور:گردشگران باید عرف دینی و اخلاقی منطقه را رعایت کنند/توریسم آینده کشور است

امروز شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی میزبان دکتر مرتضی طالع ماسوله از بنیانگذاران سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ایران ُدکتر ویتالی بورگر رییس انجمن دوستی ایران و سوییس به همراه تعدادی دیگر از فعالان ایرانی و خارجی حوزه توریسم بود.

به گزارش عصر سوادکوه،امروز شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی میزبان دکتر مرتضی طالع ماسوله از بنیانگذاران سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ایران ُدکتر ویتالی بورگر رییس انجمن دوستی ایران و سوییس به همراه تعدادی دیگر از فعالان ایرانی و خارجی حوزه توریسم بود.مرتضی قربانی رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری در نشست با این هییت به معرفی جاذبه های کم نظیر حوزه اداره مطبوع خود پرداخت و ظرفیت های کمتر شنیده شده و کمتر شناخته شده شهرستان سوادکوه شمالی را معرفی کرد.

قربانی به خانه مسافرهای فعال شهرستان و لزوم نگاه جدی تر به بومگردی اشاره کرد و گفت:برای توسعه گردشگری باید از بخشی نگری جدا و فرابخشی به این حوزه نگاه کرد.

کامران احمدی کمرپشتی نیز در این جلسه که به معرفی شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی به حاضرین در جلسه که در بینشان سرمایه گذار نیز دیده می شد پرداخت و به نزدیکی اقلیم و فرهنگ و جغرافیای 3 شهر زیراب،پل سفید و شیرگاه اشاره کرد.

شهردار شیرگاه با اشاره به ارزان بودن سوادکوه نسبت به غرب استان این موضوع را فرصت و امکان برای سرمایه گذاران دانست و سوادکوه شمالی را یک شهرستان نوظهور در صنعت توریسم که دارای ظرفیت های فراوان است معرفی کرد.

احمدی همچنین به فعالیت های شهرداری در زمینه گردشگری مثل پیگیری زمین 40 هکتاری منتهی به پلنگ دره که حدود 70 درصد کارش به پایان رسیده و پروژه اسکان موقت در زمین 7500 متری پشت شهرداری اشاره کرد و گفت:می شود 10 نقطه روستایی را به عنوان منطقه گردشگری انتخاب کرد و با اسکان گردشگران در محل اسکان موقت در قلب شیرگاه گردشگران را با همه جاذبه های مازندران که حول 40 کیلومتری مازندران جمع شده اند آشنا نمود.

در ادامه ویتالی بورگر رییس انجمن دوستی ایران و سوییس خطاب به مسئولین شیرگاهی گفت که خوشحال باشید که در اینجا زندگی می کنید چرا که خداوند همه چیز را به شما ارزانی داشت.

بورگر از آسیب طبیعت سوادکوه به خاطر تردد ماشین های گذری که از تهران وارد می شوند ابراز تاسف کرد و با تاکید بر اینکه باید از گردشگران گذری سوادکوه و سوادکوه شمالی استفاده کرد گفت:باید از این فرصت ها استفاده کرد مثلا ما سوییس منابعی مثل شما داریم فقط در آنجا ما ایده ها را عملیاتی می کنیم.

مرتضی طالع که شروع به صحبت کرد به وضوح می شد شور و حرارت و عشقش به ایران و گردشگری و توریسم را مشاهده کرد طالع که اهل ماسوله است و دکترایش را در سوییس گرفته گفت که خداوند نعمت هایش را برای ما تمام کرده ولی ما بلد نیستیم از آن ها استفاده کنیم.

رییس سابق دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران با اعلام اینکه ما خداوند را عبادت می کنیم ولی اطاعت نمی کنیم سوییسی های مسیحی را نسبت به خدا مطیع تر دانست و با اشاره به اینکه سوییس کشور دریاچه هاست و در کنار دریاچه هایش هیچ زباله ای پیدا نمی شود گفت:شما وضعیت زباله و نگاه سفر به استان های مختلف ایران را به دلیل همین موضوعات رنج آور برای خودش عنوان کرد و خطاب به مسئولین در جلسه گفت :اگر این منطقه دست سوییسی ها بود این طور اداره اش می کردند؟آیا می گذاشتند ویلاهای کاریکاتورگونه این طور مجوز بگیرند تا افرادی برای اینکه به روستایی ما ندهند و 2 روز لم بدهند ؟

دکتر طالع وضعیت نظام مهندسی در ایران را فاجعه بار و مزخرف توصیف کرد و با استفاده از واژه تهوع آور برای ساخت و ساز ویلاها و معماری شهر و روستا به ابراز تاسف خارجی های همراه او برای تخریب آثار باستانی و فرهنگی ایران اشاره کرد و گفت:من هم که 22 سال در این صنعت هستم هم متهمم و هم مقصر وی با اشاره به تحریم های آمریکا گفت که به فرموده امام آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند ولی خودمان می توانیم خودمان را له کنیم.

دکتر طالع به تمام شدن چاه های نفت در آینده ، لزوم توجه به منابع طبیعی در کشور و وجود مردم بافرهنگ و میهمان نواز اشاره کرد و گفت:آثار نیاکانتان که هم فرهنگ و هم ثروت است را حفظ کنید ما میزبان توریست ها هستیم ولیکن زباله جمع کن آن ها نیستیم و آن ها می آیند و از طبیعت خدادادی و میهمان نوازی ما استفاده می کنند ولی باید عرف دینی و اخلاقی منطقه ما را رعایت نمایند.

برای توسعه گردشگری نباید حرف های بزرگ زد ،این موضوع ساده و راحت است ،گردشگری مساوی میزبانی خوب است.

طالع از وجود همه امکانات گردشگری در کشور خبر داد و دلیل مشکلات گردشگری را بلد نبودن جذب گردشگر دانست و گفت:صنعت گردشگری یک جزیره نیست بلکه یک زنجیره است داشت ما از طبیعت را ببینید برخلاف آیه قرآن که می فرماید طبیعت را تصاحب و بهره برداری نمایید ما طبیعت را اشغال کرده ایم.

وی به لزوم آموزش مغازه داران حاشیه جاده تاکید کرد و گفت:فضای جلوی مغازه ها باید زیبا باشد ،گردشگران برخورد مغازه دارها را به پای مردم آن شهر می گذارند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.