دوئل در گدوک! تهران برنده دوئل 20 ساله در گدوک می شود؟

   
دوئل در گدوک! تهران برنده دوئل 20 ساله در گدوک می شود؟

بر اساس تقسیمات کشوری سال های ماضی 2 عوارض طبیعی تعیین کننده مرز میان مازندران و پایتخت (سوادکوه و فیروزکوه) تعیین شده بوده که از سمت تهران از میدان داخل شهر فیروزکوه

به گزارش عصر سوادکوه،در تاریخ شفاهی و فولکلور منطقه آمده که سواد و فیروز دو برادر بوده اند که یکی در پایین دست (سوادکوه امروزی)مستقر شده و دیگری در (فیروزکوه)سکنی گزید و این گونه سرنوشت 2 برادر 2 شهرستان بزرگ و پهناور امروزی را بوجود آورد که البته سرنوشتی متمایز از هم داشتند

بر اساس تقسیمات کشوری سال های ماضی 2 عوارض طبیعی تعیین کننده مرز میان مازندران و پایتخت (سوادکوه و فیروزکوه) تعیین شده بوده که از سمت تهران از میدان داخل شهر فیروزکوه به سمت جاده قدیم تا ابتدای ایستگاه گدوک به طول 11 کیلومتر و دیگری از سمت سوادکوه عبور شورآب در جاده قدیم تا بعد از ایستگاه گدوک به طول 17 کیلومتر مبین مرز 2 استان بوده است.

سال 75 را شاید بتوان اوج مجادله بین تهرانی ها و مازندرانی ها نامید که در آن تهرانی ها بر اساس زیاده خواهی و برای برخورداری از منابع و چراگاه های منطقه در حرکتی عجیب و دور از ذهن اقدام به نصب تابلویی با ابعاد بزرگ در سرازیری گدوک نمودند که در این زمان فرماندار وقت-آل رضاـ به اتفاق اعضای تامین شهرستان دستور جمع آوری تابلوی فوق الاشاره را داده که پس از این جمع آوری و در کمتر از یک ساعت فرمانداری فیروزکوه اقدام به نصب تابلو نمود که با واکنش فرماندار وقت در کسری از ساعت تابلو امحا شد.

داستان های درگیری های این ۲ فرمانداری که حتی به بازداشت هایی از سوی هر دو انجام و تنش و دوئلی واقعی در پاییز 75 در مرز گدوک شکل گرفت که نهایتا منجر به نصب تابلویی در محل تقاطع 2 عوارض طبیعی(روبروی ایستگاه گدوک )گردید.

این تنش ها در دهه 80 با ایجاد تفاهم نامه ای بین 2 استان جهت تعیین مرز به صورت آبخیز و آبریز به ظاهر به پایان رسید.

پس از 20 سال باید پرسید چه اتفاقی در سطح مدیران شهرستان سوادکوه رخ داده که دوباره فیل فیروزکوهی ها یاد گدوک سوادکوه کرده و تهرانی ها پیشانی مازندران را هدف گرفتند.

انتظار می رود فرماندار سوادکوه به عنوان شخص اول اجرایی شهرستان سوادکوه با تجمیع حمایت های استانی در مقابل زیاده خواهی های طرف مقابل بایستد و از کیان سوادکوه دفاع نماید

شیرزاد نبوی مدیرمسئول عصر سوادکوه

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.